DERMOKOZMETİK ÜRÜNLER NEDİR?

Cildi güzelleştiriyor ama aynı zamanda tedavi de ediyor mu? Sağlığa yararları bulunduğu gibi doğru kullanılmadığında ne gibi hasarlara yol açıyor?

Dermokozmetikler hakkında bildiğinizi düşündüğünüz ne varsa hepsini bir eczacı olarak yazdığımız bu yazıyla tekrar gözden geçirin.

Basit bir tanımla dermokozmetik yani kozmesötik ürün; kozmetiğin güzelleştirici, dermatolojinin ise tedavi edici etkisini bir çatı altında toplayan ürün grubuna verilen isimdir.

Saç, tırnak ve derinin sağlıklı ve nemli görüntüsünden uzaklaşması gibi cilt sorunlarının bazı sebepleri vardır. Güneş, hava kirliliği, alkol, sigara, uyuşturucu, ilerleyen yaş vb. birçok etken cildin sağlıklı ve parlak görüntüsünü kaybetmesine yol açar. Dermokozmetikler de deri ve deri uzantılarında bu gibi sebeplerle meydana gelen değişiklikleri onarabilen ve buralarda biyolojik aktivite gösterebilen ürün grubudur.

 

 

Dermokozmetikler içeriklerinde aminoasitler, antioksidanlar, güneş filtreleri, hidroksiasitler, vitaminler, mineraller ve bitkisel ekstreler de bulundurabilirler. Tüm bu etkin içeriklerin cilde gereken etkiyi sağlayabilmesi için en önemli adım doğru ürünün doğru şekilde uygulanmasıdır. Eczaneden doktor veya eczacı tavsiyesiyle alınan ürünün doğrudan gözenekler yoluyla deriye nüfuz edebilmesi için cildi temizlemek en önemli ve ilk aşamadır. İkinci aşama, deriyi oluşturan hücrelerin en önemli besin kaynağı olan suyu vermek; yani, cildi nemlendirmektir. Son aşama ise cilt tipinize ve şikayetinize yönelik ürünün cildinize uygulanmasıdır. Ancak herhangi bir cilt rahatsızlığınız; örneğin, Gül (Rosacea) Hastalığı, Atopik Dermatit, Seboreik Dermatit, Egzama gibi sorunlarınız varsa öncesinde muhakkak bir dermatologa gitmelisiniz. Bu gibi hastalıklara sahip veya yatkın olan hassas ciltlerde ürünlerin içindeki yardımcı ve ana bileşenlerin kontakt dermatite, kaşıntı ve kızarıklık gibi alerji belirtilerine yol açma olasılıkları göz ardı edilmemelidir.

Kullandığımız bazı cilt ürünlerinin üretiminde kalitesiz ve işlevsiz etkin madde kullanımına sürekli rastlanmaktadır. Bu sebeple “merdiven altı üretim” olarak da tabir edilen ürünlerden kaçınabilmek adına ürünleri internetten veya marketlerden değil, sizlere en yakın sağlık merkezleri olan eczanelerden eczacı danışmanlığı ile almanızı öneriyoruz. Ayrıntılı bilgi için lütfen eczacınıza danışın.

Sağlıklı günler dileriz.

Ecz. Neylan Zırhlıoğlu
Ecz. Neylan Zırhlıoğlu

UYARI: Bu yazıda sizinle paylaştığımız bilgiler genel öneri niteliği taşımaktadır Herhangi bir sağlık probleminiz varsa doktorunuz ve eczacınıza danışarak önerilerimizi uygulamalısınız.

Henüz yorum yapılmamış.

Cevap Yaz

E-mail adresiniz paylaşılmayacak.